Skatteverket har som målsättning att det ska vara lätt att göra rätt, eller ”svårt att göra fel”, som Piotr Kuczkowski, uttrycker det när vi pratar om myndighetens uppdrag och hur de arbetar för att bidra till ett bättre digitalt samhälle.
”Vårt arbete handlar om att skapa ett bättre kundmöte i digitala miljöer där kunderna är andra myndigheter, företag och privatpersoner. Helt enkelt alla de som ska betala skatt eller de som använder sig av Skatteverkets data och tjänster”, berättar Piotr Kuczkowski, sektionschef på myndighetens IT-avdelning som ansvarar för området API och integration.
Digital innovation centralt för myndighetens utveckling
Skatteverket har länge arbetat med digital innovation med det övergripande målet att det ska vara lätt att betala rätt skatt och för att förenkla kontakten med myndigheten. Ett bra exempel på det är digitaliseringen av deklarationsprocessen där en övervägande majoritet, ca 5 miljoner, deklarerar via e-tjänsten.
Med 1500 personer som arbetar inom IT är Skatteverket en stor arbetsgivare inom det digitala området. Likt många myndigheter och storföretag arbetar Skatteverket med agila team.
”Arbetssättet skapar förutsättning för att vi ska prioritera rätt och driva arbetet framåt”, berättar Piotr.
Redpill Linpro har arbetat tillsammans med Skattverket kring digitaliseringsfrågor under många år. Idag handlar det bland annat om ett komplett team som under agil ledning arbetar med lösningsarkitektur, systemarkitektur, integrationsutveckling och test inom området API och integration.
”Skatteverket har samarbetat med Redpill Linpro under många år och idag stöttar de oss i vårt arbete med ett komplett resursteam inom realtidsintegrationer”, säger Piotr. Han poängterar att teamet både har kunskapen och kapaciteten som behövs för att kunna realisera nya integrationer.
Samverkan för störst samhällsnytta i fokus
Som vi tidigare varit inne på är en viktig del i Skatteverkets arbete att samarbeta med andra intressenter för att på så sätt maximera nyttan av den data och de tjänster som Skatteverket har.
”Vi vet att digitaliseringen skapar samhällsnytta, att vi kan skapa tjänster eller lösningar som förut varit omöjliga. För att vara säkra på vad vi bör utveckla och hur vi ska göra det är det viktigt för oss att arbeta tillsammans med andra myndigheter och företag för att komma på smarta och effektiva lösningar på hur Skatteverkets data och tjänster gör mest nytta”, förklarar Piotr.
Inom området API och integration handlar det om att tillgängliggöra Skatteverkets data och tjänster för de som behöver dem.
Piotr förklarar att det finns flera tillfällen när du behöver ha kontakt med Skatteverket och ger tre tydliga exempel, när du flyttar till en ny lägenhet eller hus, när du deklarerar eller när du startar ett nytt företag.
Han tydliggör att det inte nödvändigtvis är i Skatteverkets miljö som data och tjänster finns utan det kan lika gärna vara i någon annans system eller tjänst.
”Det kan handla om olika typer av bokförings-, löne- och faktureringssystem. Eller i system och tjänster hos andra myndigheter där Skatteverkets tjänster och data kan göra bäst nytta,” berättar Piotr.
Dela data och tjänster prioriterat
Eftersom Skatteverkets data och tjänster är viktiga delar i vardagen för både människor och företag är arbetet med att bygga API:er och integrationer centralt för att vårt samhälle ska utvecklas menar Piotr.
Skatteverket är måna om att driva på arbetet med att tillgängliggöra data och tjänster och att underlätta digital samverkan med dem.
Som ett led i det arbetet har myndigheten en hemsida där de berättar hur man samarbetar med dem. I anslutning till den platsen finns en portal för utvecklare. Där finns alla tillgängliga API:er och öppna data samlade samt beskrivningar på hur man kan samarbeta med myndigheten .
Långsiktigt är målsättningen för Skatteverkets arbete att automatisera så många processer som möjligt genom realtidsintegrationer.
”Vi har ett tankesätt på Skatteverket att ”Tax just happens” – i det arbetet är integration av data och system helt avgörande”, säger Piotr Kuczkowski avslutningsvis.